Czy Twoja strona jest zabezpieczona? Czy ma certyfikat SSL?

Możesz to bardzo prosto sprawdzić. Wejdź na swoją stronę i zobacz czy w pasku adresu widzisz napis NIEZABEZPIECZONA. Jeśli tak, to to oznacza, że Twoja domena nie ma włączonego certyfikatu SSL.

obrazek niezabezpieczonej strony bez certyfikatu ssl
obrazek niezabezpieczonej strony bez certyfikatu ssl

Gdy strona posiada certyfikat SSL wtedy w pasku adresu jest widoczna zamknięta kłódka. Tak jak na naszej stronie www.klient-z-internetu.pl

obrazek zabezpieczonej strony z certyfikatem ssl
obrazek zabezpieczonej strony z certyfikatem ssl

Strony z certyfikatem SSL mają adres https://…….. (literka “s” na końcu), a bez certyfikatu http://…… (bez literki “s”).

Na przykład: https://klient-z-internetu.pl

Jeśli Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL, to wtedy gdy wpiszesz adres z https:// wyskoczy błąd, który pokazuję niżej na obrazku.

Skąd taki certyfikat wziąć i jak to włączyć?

Większość serwerów posiada tak zwany DARMOWY certyfikat ssl nazywa się to Let’s Encrypt.

Można to włączyć w bardzo prosty sposób na swoim serwerze. Jeśli nie wiesz jak, to możesz napisać do pomocy w panelu klienta firmy, gdzie masz kupiony swój serwer. Na pewno odpiszą Ci gdzie się to włącza. Są to 3 kliknięcia, aby to włączyć. Ja korzystam z serwera https://cyberfolks.pl/

Co jeśli nie ma certyfikatu SSL?

SSL jest obowiązkowy od lipca 2019 roku. Jeśli strona nie ma tego certyfikatu to może się nawet nie otwierać osobom, które chcą wejść na Twoją stronę. Jest wtedy taki błąd jak na obrazku.

błąd brak certyfikatu ssl
błąd brak certyfikatu ssl

To bardzo odstrasza Twoich odwiedzających. Tobie strona się może otwierać ale innym nie. Sprawdź w przeglądarce incognito czy strona się otwiera.

Jednak nawet jeśli się otwiera, a w pasku adresu jest napis NIEZABEZPIECZONA to ten komunikat również odstrasza wielu użytkowników i mogą wychodzić z Twojej strony.

A już na pewno ma to olbrzymi wpływ jeśli poprzez swoją stronę chcesz pobierać płatności np. za jakiś kurs czy usługi. Lub jeśli chcesz zbierać dane typu email i imię.

Wiele osób nie skorzysta, nie dokona płatności, ani nie poda danych w formularzu, gdy strona jest niezabezpieczona.

Wielu moich Klientów zanim do mnie trafiło, zastanawiali się dlaczego mają taki mały efekt z posiadania swojej strony, a tymczasem nie wiedzieli, że ich strona się nie wyświetla, lub własnie ludzie wychodzą z niej nie korzystają z usług, nie zapisują się na listę mailingowa ponieważ ten napis NIEZABEZPIECZONA skutecznie ich odstrasza.

Tymczasem taka mała zmiana już może spowodować WIELKĄ różnicę w skuteczności Twojej strony.

Nie wszystkie serwery posiadają ten DARMOWY certyfikat. Są wtedy zazwyczaj tańsze, ale za to trzeba dodatkowo płacić za certyfikat. Co się zdecydowanie nie opłaca.

Darmowy certyfikat SSL

Jeśli serwer ma ten darmowy certyfikat SSL to możesz go uruchamiać do każdej swojej domeny, czy sub-domeny bezpłatnie.

Jeśli nie ma darmowego certyfikatu, to wtedy trzeba płacić dodatkowo do każdej domeny czy sub-domeny. Płatność jest zazwyczaj co roku.

Co daje ten certyfikat? Po co on jest?

Jest to zabezpieczenie przesyłania danych. Czyli jeśli ktoś chce zapłacić za coś na Twojej stronie (czyli przesłać dane o swoim banku, logowanie do banku).

Albo chce zapisać się na Twoją listę mailingową i podaje dane: swoje imię i adres email, a czasem inne dane jak telefon itd…

To strona, która nie ma SSL jest wtedy NIEZABEZPIECZONA i przesyłanie tych danych może zostać przechwycone przez jakieś złośliwe oprogramowania. Czyli ktoś niepowołany może dostać (przechwycić) te dane.

Dlatego nigdy nie płać na żadnych stronach, które nie mają kłódeczki (czyli certyfikatu SSL). Nie podawaj też żadnych swoich danych na takich stronach.

Co teraz możesz ZROBIĆ, aby to naprawić?

Zorientuj się czy Twój serwer ma darmowy certyfikat SSL. Jeśli ma włącz go, jeśli nie, to lepiej zmień serwer na taki, który ów darmowy certyfikat posiada 🙂

Jeśli się na tym wszystkim nie znasz i potrzebujesz pomocy możesz zgłosić się do naszej agencji “Klient z Internetu” Zapraszamy do kontaktu >>>>

Jakie inne jeszcze zabezpieczenia warto wstawić na swoją stronę?

Jest więcej zabezpieczeń, które warto włączyć na swojej stronie. Niedługo kolejne artykuły, w których rozwiniemy ten temat. Śledź nas na FB i zaglądaj na naszą stronę. Zapisz się na naszą listę mailingową, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *